reklama

Biely balet aj červení diabli: 5 známych futbalových klubov, ktoré začínali pod iným menom

Dokážete si predstaviť, že by sa váš obľúbený klub zo dňa na deň premenoval? Zrejme nie. Kým dnes by sa zmena názvu už pravdepodobne nezaobišla bez protestov z radov skalných fanúšikov, v minulosti išlo o pomerne bežný krok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Z nového pomenovania sa často stala etablovaná značka a na pôvodný názov sa postupne zabudlo. Dôvody boli rôzne – sťahovanie, reakcia na nezhody vo vnútri klubu, ale aj miešanie politiky do športu.

Ajax Amsterdam

Jeden z najznámejších holandských futbalových klubov sa zrodil v roku 1893 v istej kaviarni. Založila ho partia študentov miestneho gymnázia pod názvom Union. Meno Ajax sa v súvislosti s budúcim štvornásobným víťazom Ligy majstrov objavuje až o rok neskôr a jeho pôvod siaha až do čias antiky.

Svoju novú inšpiráciu našli študenti v Homérovej Iliade. Ajax bol Achillovým bratrancom a podobne ako jeho slávnejší príbuzný sa vyznamenal v boji proti Trójanom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Meno mýtického bojovníka akoby Ajax predurčilo nielen k veľkým úspechom, ale aj k vnútorným sporom. Ani zmena názvu totiž neutíšila pretrvávajúce rozbroje. Klub sa zakrátko rozpadol a obnovil sa až v roku 1900. Bájny hrdina figuruje v jeho názve dodnes. A ak sa pozorne zadívate, určite ho objavíte aj v logu mnohonásobného holandského šampióna.

Manchester United

Dnes už ikonický oddiel uzrel svetlo sveta v roku 1878 ako Newton Heath L&Y Railway Football Club. Za na prvý pohľad možno trochu krkolomným názvom sa skrýval spolok robotníkov pracujúcich na železničnej stanici v mestskej časti Newton Heath. Prvé dekády existencie však so sebou priniesli najmä finančné problémy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pred hroziacim bankrotom zachránil klub istý John Henry Davies, majiteľ miestneho pivovaru. Na jeho želanie došlo v roku 1902 k zmene názvu na Manchester United. Novú identitu dotvárali nové klubové farby. Zo zelenej a zlatej sa stala sýta červená doplnená noblesnou bielou.

Za pozornosť stojí i fakt, že zmenu názvu podstúpil aj úhlavný mestský rival červených diablov. Spoznali by ste pod názvami West Gorton Saint Marks či neskorším Ardwick A. F. C. bohatý Manchester City?

FC Arsenal

V Anglicku ešte chvíľu zostaneme, presunieme sa však o vyše 300 kilometrov južnejšie do Londýna. Klub neodmysliteľne spätý s menami ako Arsène Wenger, Thierry Henry či Tony Adams vznikol o čosi neskôr než spomínaný Manchester United. V roku 1886 ho založili robotníci z dielne Dial Square – a pomenovali ho podľa svojho chlebodarcu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keďže spomínaná dielňa spadala pod významnú zbrojovku Royal Arsenal, premenovanie sa priam ponúkalo a zakrátko po vzniku futbalového celku k nemu skutočne došlo. Koncom 19. storočia vystupovali kanonieri ako Woolwich Arsenal (podľa mestskej časti, kde klub i továreň sídlili), po presťahovaní do Highbury sa však geografického prívlastku veľmi rýchlo vzdali.

Real Madrid

Pri slove Real si väčšina futbalových fanúšikov v našich zemepisných šírkach predstaví legendárny biely balet. Madridský klub pritom nie je zďaleka jediným (len v aktuálnej dvadsiatke účastníkov La Ligy nájdeme štyri ďalšie Realy), ba ani prvým nositeľom tohto prídomku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slávny oddiel začal písať svoju históriu v roku 1902 pod oveľa menej vznešeným názvom ako Madrid Foot Ball Club. Za prívlastok Real (kráľovský) vďačí klub kráľovi Alfonzovi XIII., veľkému futbalovému nadšencovi, ktorý mu právo užívať tento titul udelil v roku 1920. Po vyhlásení tzv. druhej španielskej republiky v roku 1931 sa kráľovské symboly stali nežiaducimi, čo vyústilo do opätovného premenovania klubu na Madrid Foot-Ball Club.

Slovo Real si Madridčania do názvu opätovne pridali až v roku 1941. To už v Španielsku vládol tvrdou rukou Francisco Franco. A hoci ani jemu nebol odkaz na monarchistickú minulosť práve po chuti, na mušku si zobral predovšetkým úhlavného rivala bieleho baletu – FC Barcelona – ako symbol katalánskeho nacionalizmu.

AC Sparta Praha

Názvom inšpirovaným antikou sme začínali a rovnako aj skončíme. Najznámejší český futbalový klub niesol spočiatku názov Athletic Club Královské Vinohrady podľa svojho sídla. Zaujímavosťou je, že na sklonku 19. storočia boli Vinohrady (vtedy ešte s prívlastkom Královské) samostatným mestom a až neskôr sa stali mestskou časťou Stovežatej.

Novozaložený oddiel však márne hľadal priestor na štadión. Keď sa nedočkal podpory zo strany mesta, presunul sa v roku 1894 do Karlína, resp. na Smíchov a premenoval na AC Sparta. Od roku 1917 hrával svoje domáce zápasy na Letnej. Meno československej, respektíve českej metropoly sa však v jeho názve objavilo až v roku 1951.

Martin Matich

Martin Matich

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Človek s množstvom záujmov - od športu cez cudzie jazyky až po cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  Jazykové perličkyŠportZo životaNa potulkách BratislavouNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu