reklama

Prevyšovala súperky, spoluhráčky i Zdena Cháru. Poľská legenda mieri do siene slávy

Ak vaši rodičia merajú 191 a 201 centimetrov, možno očakávať, že z vás nebude žiadny drobec. Že sa ich prostredná dcéra Malgorzata však vytiahla až do výšky 218 centimetrov, však prekvapilo azda i Jana a Mariu Dydekovcov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Pre porovnanie, legendárny slovenský hokejový obranca Zdeno Chára má 207 centimetrov, pätnástka basketbalistov Golden State Warriors, ktorá v uplynulej sezóne vo finále play-off zdolala Cleveland, v priemere ešte o štyri menej. Varšavskej rodáčke by sa nevyrovnal ani najvyšší chlap z tejto zostavy – Damianovi Jonesovi na to chýba päť centimetrov.

Niet divu, že jedna z najžiarivejších hviezd poľského basketbalu sa svoje miery rozhodla zúročiť pod večne deravými košmi. Ak by však svoj život nezasvätila športu, možno by sa uživila aj ako komička, keďže neustále sršala dobrou náladou a vtipom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčšinu kariéry s výnimkou pomerne krátkeho pôsobenia vo Francúzsku a Španielsku spojila so svojou rodnou krajinu, predovšetkým s klubom z Gdyne, ktorý v rokoch 2002 a 2004 dotiahla až do finále Euroligy, v oboch prípadoch sa však z cennej trofeje radovali súperky z Valenciennes.

Chyba v papieroch ju takmer stála kariéru

Športový život najvyššej basketbalistky sveta sa dlhé roky delil na dve polovice. Od jesene do jari pôsobila v Európe, zvyšok roka vyplnila najmä účinkovaním v najvyššej americkej basketbalovej súťaži WNBA. Na palubovky v USA však takmer vôbec nevybehla. Keď sa v roku 1998 mala zúčastniť prípravného kempu pred draftom, skauti o ňu spočiatku nejavili veľký záujem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tom čase totiž lovci ženských talentov obvykle nemerali cestu za veľkú mláku, dostupnosť údajov veľmi nezľahčoval ani dnes už všadeprítomný internet. A v podkladoch pri Dydekovej mene v kolónke výška svietilo číslo 198. Beztak impozantné, lenže v konkurencii domácich nádeji nesľubovalo žiadnu skvelú kariéru. K dispozícii navyše bola aj ďalšia pivotka z Európy, Maria Stepanovová. S výškou 203 cm predčila svoju o päť rokov staršiu rivalku aspoň na papieri.

Len čo sa však mladá Poľka objavila vo dverách, zástupcovia klubov zbystrili pozornosť. Po dobrých výkonoch v kempe nebolo veľkým prekvapením, že prvá voľba v drafte padla práve na ňu. U svojho nového zamestnávateľa Utahu Starzz absolvovala sedem sezón a zostala mu verná aj po presťahovaní klubu do San Antonia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V zámorí sa počas nasledujúcich 11 rokov prezentovala kvalitnými výkonmi v útoku i obrane a nielen vďaka svojej výške sa zaradila medzi najvýraznejšie osobnosti ligy. Medzi jej silné stránky patrili najmä defenzívne činnosti. V 323 zápasoch zblokovala svojim súperkám dohromady 877 streleckých pokusov, čo je dodnes platným rekordom.

Nevyužité privilégium

Dvestoosemnásť centimetrov a vyše sto kíl živej hmoty v sebe ukrývalo obrovské srdce. Priateľským vystupovaním a zmyslom pre fair-play si Dydeková získala spoluhráčky, fanúšikov i novinárov.

Dobrosrdečnosť jednej z najznámejších poľských športovkýň prelomu tisícročí sa prejavila aj v ženskej obdobe NBA. Zástupkyne nežnejšieho pohlavia predviedli na palubovkách množstvo nezabudnuteľných kúskov, vhodenie lopty do koša vo výskoku s následným „zavesením sa“ na obruč známe ako smeč bolo dlhé roky výlučne mužskou doménou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nová tvár vo WNBA mala všetky predpoklady na to, aby túto skutočnosť zmenila, na tréningoch sa dokonca blysla niekoľkými smečmi, počas zápasov však po tejto zbrani nikdy nesiahla. Nič na tom nezmenila ani odmena 1000 dolárov, ktorú ponúkla jej spoluhráčka Chantel Tremitierová.

„Niektorí ľudia milujú senzácie,“ vyhlásila slávna basketbalistka, „ja však noviny ani rozhovory na kameru nemám rada.“ Zároveň s úsmevom dodala: „Videla som na videu, ako smečujem. Nepáčilo sa mi to. Radšej to prenechám Jordanovi.“

Tréner Mike Thibault viedol Dydekovú v Connecticute, za jej zdržanlivosťou však videl čosi iné. „Raz som sa jej na to spýtal a povedala, že proste nechce nikoho strápniť. Nebolo to však o tom, že by sa vyhýbala kontaktom či nehrala tvrdo. Myslím si však, že sa tak trochu obávala, aby tým niekoho neranila.“

Pivotka dosahujúca v kariére 10 bodov na zápas nastúpila na svoje posledné stretnutie v roku 2008 ako 34-ročná. S manželom, ktorého spoznala počas pôsobenia vo francúzskom Valenciennes, túžila po deťoch. O niekoľko mesiacov priviedla na svet syna Davida, o dva roky k nemu pribudol Alex.

Skúsená hráčka však bez športu dlho nevydržala. Presunula sa do austrálskeho Brisbane, kde trénovala tamojší klub. 19. mája 2011 však utrpela infarkt a po niekoľkých dňoch svoj boj o život prehrala. Smútok pozostalých i priateľov znásobil fakt, že bola v počiatočnom štádiu tehotenstva.

Jednu z najvýraznejších postáv histórie ženského basketbalu sa rozhodla oceniť aj Svetová basketbalová federácia. Spolu s ďalšími siedmimi hráčmi a tromi trénermi (nechýba medzi nimi ani Slovenka Natália Hejková) uvedie majsterku Európy z roku 1999 do Siene slávy FIBA.

Martin Matich

Martin Matich

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Človek s množstvom záujmov - od športu cez cudzie jazyky až po cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  Jazykové perličkyŠportZo životaNa potulkách BratislavouNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu