reklama

Jastrabie oko škúli i žmurká, no má posledné slovo

Elektronický systém monitorujúci dopady loptičiek v rôznych športoch má prekvapivo obsiahle zdravotné záznamy: od detských chorôb až po chronické nedostatky. Najmä na tenisových dvorcoch sa „jastrab“ stal predmetom mnohých sporov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Na počiatku bola Serena

Pred príchodom moderných technológií držali opraty zápasov v rukách výlučne arbitri. Na antuke im život aspoň trochu uľahčovala viditeľná stopa po loptičke, o čosi zapeklitejšia situácia nastala na tvrdom povrchu či tráve. Pokiaľ si niektorý čiarový rozhodca vybral slabšiu chvíľku, zvyčajne nasledovala promptná korekcia zo strany jeho empajrového kolegu. Mýliť sa je však ľudské. Niekedy chyboval jeden pár očí, občas sa k nemu pridal aj druhý a niektoré lapsusy týkajúce sa „milimetrových“ dopadov tak jednoducho na mieste činu ostali nepostrehnuté.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľady sa pohli po štvrťfinálovom zápase medzi Serenou Williamsovou a Jennifer Capriatiovou na US Open 2004. V kľúčových okamihoch totiž „kiksovali“ nielen strážcovia čiar, ale aj žena na empajri Mariana Alvesová. O zavedení videopomocníka sa diskutovalo už predtým, navyše v rovnakom čase bol na turnaji testovaný kamerový systém Auto-Ref pýšiaci sa solídnou presnosťou, počas stretnutia sa však nesmel používať.

Najväčšie omyly rozhodcov v stretnutí S. Williamsová - J. Capriatiová (US Open 2004)

Mladšia zo sestier Williamsových nešetrila na adresu Alvesovej a spol. tvrdou kritikou. Zábery televíznych kamier i systému Auto-Ref jej dali za pravdu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Radikálna zmena v rozhodovaní získala po kontroverznom dueli množstvo spojencov. Medzinárodná tenisová federácia ITF zvolila spomedzi možných technologických riešení jastrabie oko založené na princípe triangulácie, teda podobné riešenie, aké je v permanencii na kriketových ihriskách. Celý dvorec neustále monitoruje 10 vysokorýchlostných kamier, ktoré odosielajú informácie o trajektórii loptičky do počítača. Ten údaje zbiera, vytvára výsledný obraz a najmä vyhodnocuje, či loptička skončila v aute alebo sa ešte zmestila do kurtu.

A takto vyzerá hniezdo jastraba v melbournskej Aréne Roda Lavera, dejisku Australian Open:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Od sezóny 2006 jastrabie oko dostalo po roku skúšok príležitosť sledovať najskôr exhibičný Hopmanov pohár a neskôr aj významné podujatie v Miami či US Open. Všade odhalilo niekoľko omylov, no pomerne často podporilo správnosť pôvodného rozhodnutia a postupne preniklo na takmer všetky väčšie turnaje. Tabu zostáva len na antuke, kde stále rozhoduje odtlačok, ktorý po sebe zanechala loptička.

V aute a súčasne na čiare?

Hneď pri svojom debute na Australian Open dômyselná technika kurióznym spôsobom zazmätkovala. V úvodnom dejstve merania síl medzi Amélie Mauresmovou a Oľgou Pučkovovou nechala hviezdna Francúzka preveriť úder z rakety súperky a diváci sa nestačili čudovať. Na obrazovke sa objavila viditeľná medzera medzi čiarou a loptičkou, ktorá sa ocitla mimo hry, text však tvrdošijne hlásil: „In.“ Výmena sa napokon musela opakovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hoci incident priamo neovplyvnil výsledok zápasu, vyvolal pochyby o spoľahlivosti novinky. Niekdajšia svetová jednotka ho napriek negatívnej skúsenosti podporila: „Myslím si, že je to dobrá vec, vzrušujúca - okrem podobných prípadov. Bolo to veľmi zvláštne, obraz bol úplne jasný, ale celú situáciu počítače vyhodnotili inak.

Názory mnohých tenistov sa časom menili. Andy Roddick nový prvok najskôr uvítal, napriek tomu ho po ukončení kariéry nadšenie opustilo. „Jastrabie oko by som v tejto forme najradšej nevidel,“ prekvapila bývalá svetová jednotka pred necelým rokom, „mám pocit, že sme kvôli nemu čosi stratili.“ Veľký búrlivák narážal najmä na fakt, že z dvorcov takmer úplne vymizli diskusie medzi hráčmi a arbitrami.

K najväčším kritikom zmien sa zaradil Rafael Nadal aj jeho úhlavný rival Roger Federer. Rodák z Bazileja najprv označil techniku za nezmysel, počas finále Wimbledonu 2007 práve proti mladému Španielovi dokonca požiadal o vypnutie mechanizmu. „Môžete to prosím vypnúť? Rozhodne to bol aut,“ zdráhal sa uveriť verdiktu z kategórie najtesnejších.

Zostrih finále Wimbledonu 2007, v hlavnej úlohe Federer, Nadal a jastrabie oko

Až po niekoľkých rokoch sa švajčiarsky elegán k revolúcii v bielom športe vyjadril umiernenejšie: „Problém mám s tým, že technológia nie je presná na 100 percent. Povedzme, že na 99 percent áno, ale podľa mňa to nie je maximum. Stále vidím zábery z jastrabieho oka, ktorým nerozumiem.“ Samotnú myšlienku pritom vníma ako správny krok. „Je dobré mať túto vec poruke, pretože nechcete prehrať následkom zlého rozhodnutia alebo nesprávnej korekcie,“ priznal, „Avšak nechápem, prečo vo chvíli, keď už pre tmu nie je snímanie kurtu možné, neprestaneme hrať,“ poukázal na ďalšiu slabinu kamier.

Tie síce netrpia svetloplachosťou, ale s tmou sa nekamarátia. Ba čo viac, občas im prekáža aj výraznejší tieň.

Päť percent, veľa či málo?

Podľa dlhodobých výskumov dosahuje systém Hawk-Eye priemernú odchýlku 3,6 milimetra, čo je o pár chlpov viac než 5 percent z priemeru tenisovej loptičky. Zdá sa vám to ako zanedbateľné číslo? Pri testoch boli zaznamenané aj väčšie nepresnosti. Loptičku nachádzajúcu sa päť milimetrov v aute softvér mylne označil za dobrú. Obdobné chyby môžu zvrátiť osud zápasu, ba dokonca i celého turnaja - podobne ako prešľapy jedného páru ľudských očí.

Aký význam má teda zariadenie pomenované po dravom vtákovi? Podobne ako zavedenie tajbrejku zmenilo obraz hry. Stoličky empajrových rozhodcov sa už netrasú strachom pred cholerikmi ako McEnroe, Tarango či Safin a nešportových prejavov pozvoľna ubúda. Na druhej strane však istá dávka emócií k športu neodmysliteľne patrí. Mužov ani ženy zodpovedných za dodržiavanie pravidiel už nemusí hrýzť svedomie, prípadnú krivdu možno ľahko napraviť. Zároveň ale nad priebehom zápasu čiastočne stratili kontrolu a ich autorita v konečnom dôsledku mierne poklesla. Už nemajú posledné slovo, prenechali ho strojom. Zdá sa, že nenávratne.

Štatistiky hovoria, že na jednom grandslamovom podujatí rozhodne jastrabie oko o osude výmeny dohromady vyše 800-krát, v 25-30 percentách prípadov sa pohľad rozhodcu ukáže ako chybný. Koľkokrát sa pomýlil počítač? Môžeme sa iba domnievať. Technika úraduje, otázniky (ako napríklad v dueli Wawrinka - Hewitt) ostávajú.

Martin Matich

Martin Matich

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Človek s množstvom záujmov - od športu cez cudzie jazyky až po cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  Jazykové perličkyŠportZo životaNa potulkách BratislavouNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu