Stane sa opica milionárom?

Autor: Martin Matich | 23.9.2015 o 17:04 | Karma článku: 3,90 | Prečítané:  735x

Odmietli by ste ponuku rozprávkovo zbohatnúť? Šesťročný Naruto môže vďaka istému mužovi menom David Slater a hromade šikovných advokátov dosiahnuť, o čom mnohí len snívajú. Má to len jediný háčik.

Naruto je makak chocholatý z tichomorského ostrova Sulawesi. Skrátka, Indonézan ako sa patrí. Pred štyrmi rokmi do jeho života vtrhol iný primát. Fotograf David Slater na cestách pralesom postavil svoj aparát v prírode na statív a na chvíľu zanechal svojmu osudu. Keď sa poň vrátil, našiel na pamäťovej karte zábery zvedavého Naruta. Opica totiž niekoľkokrát stisla spúšť zapnutého prístroja a hromada „selfie“ tak bola na svete.

Jedna fotka sa Slaterovi páčila natoľko, že sa ju rozhodol použiť vo svojej knihe Wildlife personalities. Keby však tušil, akú naháňačku na seba samého vyvolá, celý náklad publikácie by takmer určite nechal spáliť.

Kto je autor?

Do celej záležitosti vstúpila známa organizácia Ľudia za etické zaobchádzanie so zvieratami známa pod anglickou skratkou PETA. Podľa aktivistov združenia a najmä dobre platenej hordy právnikov nie je skutočným autorom človek, ale makak. Výsledná fotografia údajne vznikla jeho cieľavedomou a dobrovoľnou aktivitou bez cudzieho pričinenia, a preto má nárok na podiel zo zisku predaja záberu či knihy. O veci dokonca bude rozhodovať súd.

V prípade úspechu obžaloby venuje PETA celé Narutovo odškodné na ochranu všetkých makakov chocholatých - asi 6-tisíc jedincov. Samozrejme, na prvý pohľad konanie ochranárov vyznieva šľachetne a nezištne, spod povrchu však presvitá snaha o zviditeľnenie sa.

Názor makaka

Argumentácia obžaloby je od počiatku deravá ako rešeto. Makak sa síce viac či menej vedome odfotografovať mohol, tým sa však jeho účasť na tvorbe diela končí. Netreba zabúdať, že fotoaparát bol upevnený na statíve, ktorý postavil Slater. Bojovníci za práva zvierat pritom tento kľúčový fakt úspešne ignorujú a namiesto toho, aby priznali porážku, zbytočne strieľajú celkom vedľa.

Navyše autorovi myšlienky o akomsi rozšírení ľudských práv (napr. práva na duševné vlastníctvo) na zviera zrejme nechýbal zmysel pre humor, pretože dôsledná aplikácia tejto idey jednoducho nie je možná. Ak by aj sudca Narutovi skutočne priznal autorstvo fotky, okamžite sa vynárajú ďalšie problémy. Odkiaľ berie PETA neprekonateľnú istotu, že získané prostriedky treba použiť na ochranu Narutových súputníkov? Nemali by sa náhodou spýtať svojho chlpatého splnomocniteľa? Možno nimi bude chcieť prilákať zopár samíc alebo nebodaj uplatiť najsilnejšieho člena tlupy. Možno sa chce stať celebritou a vydanie knihy so svojím autoportrétom kvituje. Dianie kdesi na druhom konci planéty je mu však tak či onak zrejme úplne ukradnuté a peniaze ho nechávajú chladným.

Zdravý rozum opäť raz dostáva na frak. Víťazia emócie a honba za osobným prospechom. Nie je to tak trochu odkaz nehodný človeka, toľko ospevovaného racionálneho pána tvorstva?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?