Aby zelená karta nebola gólom do vlastnej brány

Autor: Martin Matich | 5.9.2015 o 15:27 | Karma článku: 2,97 | Prečítané:  1054x

Futbalovým rozhodcom na Apeninskom polostrove už o pár týždňov pribudne nová povinnosť. Po takmer polstoročí od zavedenia červených a žltých kariet prichádza miestna federácia so zelenou kartou ako odmenou za férové správanie.  

Od začiatku štvrtého, resp. piateho hracieho kola Serie B, tamojšej druhej najvyššej ligy, sa jej udelenia dočkajú hráči, ktorí opravia nesprávny verdikt arbitra, hoci tak znevýhodnia svoj tím, či zahrajú loptu do autu vo chvíli, keď je súper zranený. Podobný koncept prešiel zaťažkávacou skúškou v talianskych mládežníckych súťažiach, na úrovni dorastu alebo žiakov ho využíva aj niekoľko ďalších krajín, vrátane Slovenska, kde ho zastrešuje Slovenská asociácia školského športu.

Idea zavedenia odmien popri trestoch vyznieva ako racionálny nápad, má však aj niekoľko úskalí. Nová karta rozhodcom do vrecka nepribudne, podľa pravidiel futbalu totiž môžu počas hry vytasiť len žltú alebo červenú farbu a bude tak mať povahu skôr symbolického aktu po záverečnom hvizde stretnutia. Ešte väčšie rozkúskovanie hry preto zrejme nehrozí. Na mnohé detaily ale funkcionári pozabudli, prípadne ich riešenie odložili na neskôr. Doteraz napríklad nie je zrejmé, či sa novinka v hodnotení športového správania bude týkať len samotných futbalistov alebo aj realizačného tímu, ba dokonca i divákov, ako je to bežnou praxou v dorasteneckých a školských zápoleniach.

V pravidelných intervaloch (ich frekvencia zatiaľ stále zostáva otázkou) sa dokonca uskutoční vyhlásenie najférovejšieho hráča ligy. Kritériá na určenia víťaza sú zahalené rúškom tajomstva. Zaslúži si absolutórium Alessandro X. so štyrmi zelenými kartami bez jediného napomenutia a vylúčenia alebo skôr Carlo Y., ktorý má na konte deväť zelených spoločne s ôsmimi žltými a dvomi červenými?

Snahu motivovať hráčov k slušnému správaniu a postaviť do svetla reflektorov nielen zlých mužov futbalu možno vnímať ako krok správnym smerom. Treba však zdôrazniť, že fair-play nie je a ani nemôže byť predmetom „obchodu“. Nech hru podľa pravidiel aj naďalej sprevádzajú nezištné úmysly.

Navyše, rovnako ako nerobí dobrotu pričasté rozdávanie červených a žltých kariet, treba sa vystríhať aj prebytku zelených. Zakopnutie lopty v prípade, že protivník leží zranený na trávniku, by malo byť samozrejmosťou, nie udalosťou zasluhujúcou si dlhšie pristavenie či nebodaj glorifikáciu. Jedna lastovička leto sama nespraví. Na zisk ceny fair-play nestačí strúhať dobrotu celú sezónu, nieto mesiac, patrí do rúk len skutočným rytierom zelených trávnikov, ktorí o rozvoj ducha športu dbali celú kariéru alebo sa blysli výnimočným prejavom ľudskosti, konkrétne záchranou života či pomocou v núdzi. Iba potom môže doplnenie futbalového semaforu zelenou kartou získať zmysel.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?