Skoro ako u bláznov

Autor: Martin Matich | 14.8.2015 o 15:35 | Karma článku: 3,62 | Prečítané:  558x

Neďaleko zastávky MHD stojí bufet. Alebo skôr čosi, čo sa kedysi mohlo na bufet aspoň vzdialenie ponášať. Na ošarpanej tabuli svieti sotva čitateľný nápis U bláznov.

Hneď vedľa sa vyníma torzo niekdajšieho jedálneho lístka. Zdá sa, že špecialitou bláznov boli najmä bagety, počas svojich pätnástich minút slávy poskytovali stravníkom výber spomedzi asi tucta druhov. Nechýbala šunková, klobásová, nivová či tuniaková, údajne dokonca ani celozrnná verzia pečiva. Ktovie, s prázdnymi žalúdkami možno neodišli ani vegáni či vyznávači RAW. Hmotnosť a zloženie každej lahôdky je samozrejmosťou, chýba len poctivé číslovanie alergénov. Napriek uletenému názvu podniku mal autor (podľa úhľadného písma skôr autorka) menu zrejme všetkých päť pohromade.

Na zvyšku ponuky sa už stihol podpísať zub času a latinku nenávratne zmenil na hieroglyfy, s ktorými by si nedal rady ani slávny Champolion. Jediným horko-ťažko čitateľným slovom je pizza. Zamrežované okná pokrýva hustý brečtanový porast, na šéfovskú stoličku zasadla nekompromisná príroda. Zrejme pre nedostatočný záujem cvokov. Stánok vedie po svojom, na rady ostatných nedbá, čo v praxi znamená od desiatich k piatim. Zabudnutá ceduľka s textom „Možnosť platby gastrolístkami“ pôsobí ako irónia.

Z diskrétnej vzdialenosti pozorujú stánok oči istého pravicového poslanca tróniaceho na veľkom reklamnom pútači. Neusmieva sa, ale neochvejne vyhlasuje: „Ja som strana!“ Trochu sa podobá na Ľudovíta XIV. Samozrejme, iba výrok, nie politik. Ten viac než Kráľa Slnko pripomína iného francúzskeho panovníka. Ani tento kedysi celkom vplyvný muž, ani Ľudovít XVI. nedokázali pochopiť, že ich zlaté časy už definitívne patria minulosti a zákonite nasledoval trest v podobe strmhlavého pádu.

Osud búdky týčiacej sa ako malé memento nápadne pripomína premenu spomínaného politického hnutia. Celkom ako U bláznov. Takmer určite ju čaká rovnaký koniec ako voľakedy obľúbenú prevádzku s rýchlym občerstvením. Skončí na smetisku dejín, kde po nej neštekne ani pes. Podobnosť čisto náhodná?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?