Niekoľko rokov za opicami

Autor: Martin Matich | 9.8.2015 o 15:21 | (upravené 11.8.2015 o 12:15) Karma článku: 10,96 | Prečítané:  4439x

Chvalabohu, už nie sto, ba dokonca ani päťdesiat, ale jedno-dve desaťročia ešte celkom určite strácame. Presne takýto pocit má návštevník ZOO Bratislava pri porovnaní s neďalekou Viedňou.

Samozrejme, netreba len kritizovať. V čase otvorenia druhej najstaršej zoologickej záhrady na Slovensku  9. 5. 1960 sa jej rakúska sesternica tešila veľkej obľube už vyše dve storočia. Za 55 rokov prešla ZOO vybudovaná takpovediac na zelenej lúke obrovskou zmenou k lepšiemu, stále je však čo naprávať.

Pomohol aj tunel

Na prelome tisícročí priestory v Mlynskej doline veľmi nelákali. Od návštevy odrádzal špinavý vstup i zachmúrená pani za okienkom pokladne. Vytrvalcov, ktorí obe prekážky úspešne zvládli, čakal pohľad na nervóznych väzňov v miniatúrnych polorozpadnutých klietkach a výbehoch. Zákaz kŕmenia nerešpektoval takmer nikto, vrátane kôz. Kto pri ich ohrade zašušťal obalom, už sa ich nezbavil. Čerti rohatí-bradatí totiž šikovne prestrčili hlavy cez riedke mreže a hybaj vnohy. Pred nekompromisne mekotajúcim Luciferom vás zachránil len úplatok v podobe sladkej alebo slanej odmeny.

Ľady sa pohli (hoci len slimačím tempom) až po výstavbe Tunela Sitina. Niekoľkomesačná uzávierka areálu viditeľne prospela, starý vchod bol nahradený oveľa dôstojnejším, postupne pribudli nové pavilóny pre šelmy a opice, miestny inventár úspešne rozšírili surikaty či levy, ba dokonca pribudol aj DinoPark. Teraz sú konečne na rade vlky.

Dedičstvo gibonov alebo…

Sťahovanie do nového pavilónu primátov si pred piatimi rokmi zrejme najviac vychutnal šimpanz dovtedy obývajúci malé nekompromisne zamrežované územie neďaleko svojho nového bydliska. Presun už potreboval ako soľ.

Projektanti však zrejme nemysleli na gibony, ktoré sa do moderných priestorov už nezmestili (podobne ako lemury či mačiak). Nad ich presťahovaním z vodného areálu do niekdajšej šimpanzej klietky však zostáva stáť rozum. Zvieratá nenávratne prišli o množstvo priestoru a návštevníci namiesto hravých opíc obdivujú hravé opice za hrubými tmavozelenými mrežami. Transakcia pre všetky strany zjavne nevýhodná. Prečo bolo nutné výbeh, ktorý si priam koleduje o zrovnanie so zemou, obsadiť novým zvieraťom?

Uprostred kopca máte smolu

V celom objekte ZOO sú pre návštevníkov k dispozícii 4 WC, čo sa vzhľadom na veľkosť pozemku nezdá až tak málo. Ich umiestnenie však kompetentní trochu nedomysleli. Kopec vedúci k nosorožcovi alebo pštrosovi je pomerne dlhý a prudký. Najmä rodinám s malými deťmi môže jeho zdolanie trvať dobrú chvíľu, napriek tomu však nájdete jednu toaletu na úpätí svahu a k ďalšej si musíte vyšliapať až na samý vrchol ku klokanom. Tomu sa hovorí motivácia.

Nespomínal ktosi v úvode Viedeň? V jednej z najlepších zoologických záhrad starého kontinentu sa nachádza 9 záchodov, až na 2 výnimky všetky bezbariérové. Nechýbajú ani prebaľovacie pulty.

Nemožno zabudnúť ani na obrovský rozdiel v počte a kvalite stravovacích zariadení či obchodov so suvenírmi. Na každom rohu sa jednoducho presviedčate, že Rakúšania boxujú v oveľa ťažšej hmotnostnej kategórii.

Ach, tie financie

Na skutočne kvalitnú ZOO potrebujete štyri veci: zvieratá, peniaze, peníze a peneží. Tu naráža povestná kosa na kameň. Do Mlynskej doliny neprúdia davy turistov porovnateľné s majestátnym Schönbrunnom, čo zrejme ani nezmeníme, treba sa však zamerať na zlepšenie služieb. Situáciu by zlepšil príchod stabilného sponzora, sľubne vyzerá spolupráca s Tiposom ohľadne už zmieneného sťahovania vlkov. Nesmie ale zostať len pri jednej lastovičke, tá totiž leto sama nespraví.

Ďalším efektívnym, ale nepopulárnym krokom by mohlo byť mierne zvýšenie vstupného. Nie na úroveň našich juhozápadných susedov (16,50 € pre dospelého), euro-dve smerom nahor pre začiatok postačia, len sa musia investovať správnym smerom. Nerozdávať deťom k lístkom malé nekvalitné čokoládky, radšej postaviť jeden solídny bufet. Neestetické hrubé mreže aspoň na niekoľkých miestach vymeniť za sklo, nech je zvieratá aspoň vidieť. Až potom možno dobehneme opice.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?