reklama

Zlato v správnych rukách

Konečne sme sa dočkali. Matej Tóth ako prvý Slovák v ére samostatnosti získal v Pekingu titul majstra sveta. Tento obrovský úspech rozhodne nebol prostým dielom náhody, rodák z Nitry totiž časom dozrel na pravého šampióna.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Favorit nemal veľké oči

Pohľad do tohtoročných tabuliek hovoril pred šampionátom jasnou rečou. Na čele sa vynímal čas 3:34:48 a vedľa neho meno Mateja Tótha. Marcový výkon 32-ročného chodca z Dudinskej päťdesiatky si dokonca vyslúžil tretie miesto v historickom rebríčku pred legendami atletiky ako Robert Korzeniowski či Alex Schwazer. V roku 2015 žiadny z jeho prenasledovateľov nepokoril hranicu 3 hodiny 40 minút. Zdanlivo ideálna východisková pozícia.

Počas päťdesiatich kilometrov v mestských uliciach sa však môže stať čokoľvek. Kríza, zranenie, nečakaný nástup súpera. V podobných situáciách sú papierové predpoklady akurát na figu borovú. Matej to veľmi dobre vedel a celkom správne prílišný optimizmus pred štartom krotil. Nezapĺňal titulky médií veľkohubými vyhláseniami o medaile, prvej päťke či desiatke, radšej v tichosti trénoval. Nepodcenil stravovanie ani mentálnu prípravu. Opäť sa ukázalo, že práve psychika často zohráva úlohu povestného jazýčka na váhach. Podľa vlastných slov mal za sebou jednu zo svojich najľahších „päťdesiatok“, za čo vďačí skvelej príprave. Pre tých, ktorým sa pri prvej zmienke o tlaku roztrasú kolená ako huspenina, môže byť vzorom. Odmena za roky tvrdej driny a nespočetné množstvo kvapiek potu, možno aj krvi, nemohla byť sladšia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pekinskú porciu kilometrov zvládol Tóth bravúrne takticky i technicky. Správne zvolil skorý útok, ktorým sa striasol všetkých prenasledovateľov, a postupne náskok zvyšoval. Vyhol sa porušeniu pravidiel, keď náročnú trasu prešiel bez jediného napomenutia.

Ako víno

Zrejme najlepší slovenský atlét súčasnosti dozrieval postupne. Presadzoval sa aj na dvadsiatke, ale rozhodnutie absolvovať na vrcholných podujatiach iba kráľovskú disciplínu sa ukázalo ako vynikajúci krok.

Na MS v Berlíne pred šiestimi rokmi sa na oboch tratiach vošiel do najlepšej desiatky. V Tegu 2011 rovnaký husársky kúsok síce nezopakoval, no najlepšie výsledky ešte len mali prísť. Siedme miesto na olympiáde, piate na majstrovstvách sveta a striebro z vlaňajších ME v Zürichu s národným rekordom ako čerešničkou na torte. Nebyť skvelého Yohanna Dizina, ktorý si podmanil švajčiarske ulice v najlepšom čase histórie, vystúpil by na najvyšší stupienok už na tamojšom Letzigrunde. Francúz do Číny nepricestoval, ale hodnota Tóthovho titulu jeho neúčasťou v konkurencii obhajcu z Moskvy Heffernana alebo olympijského medailistu Tallenta nepoklesla.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Leví podiel na historickom úspechu pre slovenskú atletiku má aj tréner Juraj Benčík. Chodecký expert vzal Mateja pod svoje krídla od čias jeho začiatkov medzi mužmi a hoci si momentálne užíva zaslúžený športový dôchodok, o budúcnosť svojho zverenca sa obávať nemusel.

Bude Rio ďalším míľnikom?

Najbližšia výzva čaká člena Dukly Banská Bystrica o rok na olympiáde v Riu de Janeiro. Slovenskej atletike chýba spod piatich kruhov nielen zlato, ale aj akýkoľvek cenný kov. Nádeje priaznivcov sa celkom určite budú upierať aj k majstrovi sveta. Samozrejme, na prognózy je ešte priskoro, ale ak sa s tlakom popasuje rovnako ako dnes, môže kráľovná športov pod Tatrami prežiť ďalší nádherný deň.

Martin Matich

Martin Matich

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Človek s množstvom záujmov - od športu cez cudzie jazyky až po cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  Jazykové perličkyŠportZo životaNa potulkách BratislavouNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu